Mokřadní fasády - Mokřadní fasády

Další alternativou, která může čistit vodu na Vašem domě je mokřadní fasáda. Může být navržena buď samostatně nebo společně s mokřadní střechou.

 

Zelená mokřadní fasáda je tvořena soustavou nad sebou umístěných nerezových kazet vyplněných substrátem částečně nasyceným vodou. V kazetách rostou mokřadní rostliny, které jsou vyživovány protékající vodou.

Kazety jsou umístěny na konstrukci umístěné nezávisle před fasádou a tvoří zároveň povrchovou úpravu fasády. Je vhodné aby tepelná izolace pod mokřadní fasádou byla odolná proti vlhkosti – je možné využít celoplošně stříkanou difuzně otevřenou PUR pěnu. Podobně jako u mokřadní střechy může být do fasády přiváděna mechanicky předčištěná odpadní voda, která může být průtokem fasádou čištěna a dále využívána například pro splachování či pro závlahu.

 

Mokřadní fasáda v praxi

Podívejte se, jak vypadá první živá hala na světě využívající mokřadní fasády od Kořenovky.cz. Na tuto unikátní ekologickou výrobní halu od architekta Adama Gebriana se můžete přijet podívat i osobně, najdete ji ve Slavkově u Brna.

Další článek: Projekce - stavba →